Milí moji nadšenci pečenia. Rada by som sa s Vami podelila o moje postrehy pri pečení oblátok. Tí skúsení majú iste svoje finty, ale pre nováčikov sa hodia.
1. Základné ingrediencie
Pre mňa je základom dobrého cesta mlieko 3,5 % čerstvé, maslo 82 % a múka hladká špeciál 00. Jasné, že upečiete aj z vody a oleja, ale to pre mňa nie je „ončo“.
2. Cesto musí mať izbovú teplotu
Ak nalejete studené cesto na rozohriate platne, v prvom rade ich poriadne schladíte a potom nastane komunikácia: mašinka bude hrkotať a frflať…no nepáči sa jej to. Ak nemám čas čakať na izbovú teplotu, zohrejem si vždy mlieko v hrnčeku. Cukor sa mi krásne roztopí v teplom mlieku a nezostane na dne misky.
3. Maslo
Najvhodnejší tuk na pečenie oblátok je kravské maslo 82%. Ak sa mi zdajú oblátky príliš mastné, alebo na pečúcej platni zostáva po upečení oblátky mastný povlak, NEVADÍ, mám po ruke múku a mlieko, pridám trošku toho, trošku toho. Improvizujem …. som žena : )
4. Cukor
Zásadne používam kryštálový cukor. Práškový cukor obsahuje škrob a protihrudkujúcu látku, a tie v ceste nerobia dobrotu. Spôsobujú zanesie pečúcich platní a lepenie cesta. Klasický kryštálový cukor môžem pokojne vymeniť aj za trstinový (oblátky s ním však nadobudnú jemne hnedkastú farbu).
5. Syr
Ten nám vie narobiť poriadnu šarapatu! Odporúčam kúpiť radšej kvalitnejší s vyšším obsahom tuku v sušine. Ja nikdy nedávam syr do celej dávky, ale odlejem si časť slaného cesta do malej misky, kam pridám syr a najprv vyskúšam, ako sa konkrétny syr bude v ceste správať. Nezabudnem ochutnať : )
6. Trubičky
Trubičkové cesto musí obsahovať viacej cukru, takže na ňom nešetrím a dávkujem toľko, koľko je písané v recepte. Cukor spôsobuje to, že cesto je elastické a my ho môžeme stočiť do trubičky.
7. Oblátky (klasické rovné)
Tu používame cukor s mierou. Príliš veľa cukru v oblátkovom ceste spôsobuje, že sa oblátky po upečení mierne zvlnia. Aby nám oblátky zostali dokonale rovné, je ich treba po upečení zaťažiť doskou. Niekde je zvykom piecť oblátky plané, lebo na ne potom dávame ešte sladký medík.
8. Nastavenie hrúbky oblátky
K oblátkovaču ste dostali imbusový kľúčik. Nejde o žiadnu vedu: ak sa mi zdá, že oblátka nie je rovnomerne upečená (nemá rovnakú farbu po všetkých stranách), tak ho použijem. Cesto pracuje neustále aj počas pečenia, teda musím aj JA! Doprava priťahujem, doľava povoľujem…nie zhurta, pozvoľne po max ¼ otáčkach.
9. Keď sa formy ťažko otvárajú
A je to tu! Najväčší problém, nadávky a nervy na formu. No a ona za nič nemôže. Oblátkovač buď pečie alebo nepečie. Ak nastane problém s otváraním, chyba môže byť iba v ceste (teda v prípade, že mám riadne vyčistené platne – čítaj ďalej). Nezúfam, roztopím trošku masla, pridám za lyžicu do cesta a skúsim. Určite to pomôže.
10. Čisté platne
Pri pečení oblátok sa môže na pečúcich platniach vytvoriť neviditeľná vrstva (z cukru, vodného kameňa alebo z dochucujúcich prísad). K nášmu oblátkovaču ste dostali mosadznú kefku, tak sa ju nebojte použiť, nič nepoškriabete. Po vyčistení pečúcich platní kefkou ich ošetrím včelím voskom.
11. Včelí vosk
Väčšina z nás si myslí, že keď sa lepí cesto treba mazať a mazať včelím voskom. To nie je pravda. Včelí vosk treba používať ako konzervant na ošetrenie platní po dôkladnom prečistení kefkou. Základom pohodového a nelepivého pečenia nie je vosk, ale cesto!
Dúfam, že Vám moje tipy trošku uľahčia pečenie.
Dôležitými ingredienciami sú pohoda a láska. Treba si urobiť pekný večer s rodinou alebo priateľmi a pritom si napiecť chrumkavú odmenu!
Do skorého pečenia moji milí chrumkáči
Vaša Monika